Kaczvinszky József

Kaczvinszky József

Kaczvinszky József

Fekete István Gábor

személyes honlapjainak mentése

A megszűnés előtt álló igfekete.elte.hu és ifekete.web.elte.hu honlapok mentett tartalma átmenetileg itt, ezen az oldalon érhető el. (A végleges befogadást biztosító igfekete.hu honlap fejlesztés alatt áll.)

Szász Ilma Bernadette Robertsről tartott előadásának (1989) javított és kiegészített változata itt olvasható.

A buddhizmus magyarországi története a 20. század közepéig (Poszter, 2018)

A jóga magyarországi története a 20. század közepéig (Poszter, 2018)

 Bevezető Joseph Losey: Klein úr c. filmjéhez, Mozivarázs Filmklub, 2010 (időszerűsített változat)

Bevezető Révész György: Utazás a koponyám körül c. filmjéhez, Mozivarázs Filmklub, 2011 (aktualizált változat)

A magyar matematika rövid áttekintéseprezentáció készült Venerable Somboon kérésére, aki a Bangkoki Buddhista egyetem egyik dékánja, filozófusként érdeklődik a matematika iránt.
(Dr. Phramaha Somboon Vuddhikaro, Dean of Graduate School, MCU Bangkok, Thailand.) A prezentáció utolsó diája egy fénykép, amelyen Dr. Somboon és a szerzők láthatók.

 Sági Gábor: A Matematika, mint a tudatos gondolkodás művészete.  Mi a matematika? Különösen értékes lehet a válasz – ez az írás –, ha egy aktív alkotótól származik.  A matematika természetéről, az alkotás öröméről kérdeztem Sági Gábort (honlapja: https://users.renyi.hu/~sagi/).
Gábor nemzetközi szinten ismert kutató matematikus és több tantárgyból tart előadásokat az ELTE-n és a BME-n. Az ELTE-n tartott „A matematika alapjai” című kurzusán a halmazelmélet és a matematikai logika alapvető eredményeit mutatja be. Mindig megbecsült érték marad számomra az a lehetőség, hogy Gábor előadásaihoz tanári pályám utolsó éveiben gyakorlatot vezethettem. Ez volt a korona…

Ez egy BSc-szintű jegyzet, amely az „algoritmusok és adatszerkezetek” témakörének számos fejezetét tartalmazza. A jegyzet scorm formában is megtalálható az ELTE TÁMOP pályázati honlapján:  http://tamop412.elte.hu/tananyagok/algoritmusok/index.html Ez a tananyag a fenti pályázat keretében (ISBN számmal rendelkező) digitális tankönyv formájában megjelent a Digitális Tankönyvtárban is:
https://dtk.tankonyvtar.hu/handle/123456789/3789
A jegyzet még hiányos: a 12., 13., 18, 20. és 21. fejezetben csak címek és ábrák találhatók. Továbbá, egyelőre még nem került sor két tervezett fejezet (a Huffman-kódolás és a Lempel-Ziv-Welch tömörítő algoritmus) megírására.

 Fekete István szakmai publikációi  külön oldalon érhetők el.

Mérő László: A mesterséges intelligencia és a kognitív pszichológia kapcsolata c. jegyzete innen tölthető le.

A szerző ajánlása:

A sporttörténelem talán legnagyobb bokszolója, Muhammad Ali ezt válaszolta egy riporternek, aki 2001. szeptember 11-e után arról faggatta, hogyan látja ma azt a fiatalkori lépését, hogy áttért a muszlim hitre és ezt a nevet vette fel: Hölgyem, aki hatvan évesen ugyanúgy látja a világot, mint húszévesen, az negyven évet elpazarolt az életéből.

Nagyon hálás vagyok Fekete Istvánnak, hogy több mint 25 évvel ezelőtt (megj.: 1989-ről van szó, F. I.) rábeszélt ennek a kis jegyzetnek a megírására, noha ma már nagyon sok mindent másképp látok, mint akkor. De ha ezt a jegyzetet nem írom meg, az első könyvemet, az Észjárásokat sem, és akkor persze a többit sem, amit viszont nagyon sajnálnék, sokkal kevésbé tudnék úgy elszámolni az életemmel.

Ebben a jegyzetben (és utána az Észjárások első kiadásaiban is) írásban adtam életem egyik legnagyobb tévedését: hogy a számítógép nem fogja legyőzni az embert sakkban. Durván alábecsültem a számítógépek fejlődési lehetőségeit. Bár a go játékra még máig is érvényes, amit akkor írtam a sakkról, ma már biztos vagyok benne, hogy előbb-utóbb ebben a játékban is fognak születni olyan programok, amelyek minden embert legyőznek.

Ezzel együtt, bár ebben a konkrét kérdésben egyértelműen tévedtem,  alapvetően ma is vállalom azokat a gondolatokat, amelyek ebben a jegyzetben szerepelnek. A kognitív pszichológiával kapcsolatos gondolatokat ma is így tanítják szerte a világban, és a mesterséges intelligencia
tekintetében is nyugodtan vállalhatom az itt leírtakat.

A mai világverő sakkprogramokat én nem tartom igazi mesterséges intelligencia-alkotásoknak, mert semmit sem tudtunk meg belőlük arról, hogy mit is jelent valamit emberi értelemben megérteni. A mai sakkprogramok kevesebbet értenek a sakkból, mint egy harmadosztályú sakkozó, csupán csak számolni tudnak hatalmas állapotterekben nagyon pontosan és gyorsan. A sakk legyőzéséhez ennyi is elégnek bizonyult. Egy emberi értelemben vett intelligencia megoldásához azonban ezzel semmivel sem jutottunk közelebb. Ezért vállalom ezt a jegyzetet máig is, tévedéseivel együtt is.

Kapcsolat:  fekete.istvan51@gmail.com